Protoplasta przyszłego Centrum Zarządzania Tunelami w Tymbarku

W Tymbarku w ramach budowy linii kolejowej powstanie Centrum Zarządzania Tunelami (główne Lokalne Centrum Sterowania będzie w Nowym Sączu). Obiekt ten został dodatkowo zaplanowany w celu podniesienia bezpieczeństwa, nadzorować będzie 13 układów tunelowych.

Poniżej zdjęcie to tablica „sterownicza”, jaka była w wyburzonym w czerwcu br. budynku PKP Tymbark.

protoplasta przyszłego Centrum Zarządzania Tunelami w Tymbarku

zdjęcie: IWS

Zapiski Starego Gazdy – przysłowia i zasady życiowe nieboscki Kospszycki przy okazji św.Jana

…no ji ton spolniok nasmarowany, ale beskurcyjo pszecio tero beła noc śfiotojańsko, a pszecio Kospszycka zafse godała ze:
“PSZED ŚFIOTYM JANOM NOJDUJSY DZIOJ PANOM”,
a jako jus my som pszy śfiotym Janie to niek se ton spolniok poceko, a my se posuchojmy co miała nom do powiedzonio nieboscka Kospszycka.

Barz costo godała ze: “cłek sie całe zycie ucy i gupi umiyro” , ale tys zaros dodawała ze: “nałuki ani woda nie porwie, ani łogioj nie strowi”,  i: „cego sie Jaś nie naucy tygo i Jon umioł nie bee”, i prowda, a ło śfiotym Jonie to miała telo do godanio, ze hej, a nojbardzi to beło syćko powionzane s dyscom, nojbardzi sie ludziska boli coby ton śfioty Jon nie zapłakoł, bo to nicego dobrego na urodzaje nie wrozyło, to tys zacynała łod; “Jak śfioty Jon sie rozbecy, a Maryjo (2 lipca) lebo Magdalyna (te zaś jes 22 lipca) nie utuli to becy do same Ursuli” a te jes f październiku i to dopiyro dwudzuestygo drugigo, no ji sama słota i na zbiorki,ji na kopanie zimniokof, ji na jesionnom siyfke.
“ Jak śfioty Jon łobwieści, takik bee dni śterdzieści”
“gdy śfioty Jon trowe kosi, bodej baba dysc uprosi”
“kiej s Jonom pszyjdom dysce, to sześć niedziyl kropi jysce”
” na śfioty Jana koniec kukucki kukanio”, 
ale godała tys ze:
“na śfioty Jon, jagod pełny dzbon”
‘śfioty Jon,pszyniesie łoleju dzbon”
tu jus beło bardzi łoptymistycnie, jus se dodawała ducha, ze ton rok bydzie inksy, lepsiejsy łot łońskigo, ze bee urodzajny, ze ton posmarowany spolniok, bo Kospszyk godoł: jak ta cynkle maziom posmaryjes, to tak jakbyś czeciego konia zapszognoł; bee mioł co wozić s pola, ze te dary Boskie bedom dorodne, a pszecio:

KTO KCE NIEBA CIYRPIEĆ CZEBA, A KTO KCE CHLEBA, TYMU ROBIĆ CZEBA.

zdjęcie z KOLEKCJA PRYWATNA TYMBARK

Św. Jan Chrzciciel (przedstawiony na fresku w tymbarskiej świątyni)

24. czerwca w Kościele katolickim obchodzone jest święto św. Jana Chrzciciela.

W tymbarskiej świątyni pokazana jest postać św. Jana Chrzciciela, w formie fresku w scenie chrztu Jezusa.

(Święty Jan Chrzciciel – stoi po prawej stronie na brzegu rzeki, trzymając wysoki krzyż pasterski i polewając głowę Jezusa wodą.)

Ewangelia (Mt 3, 13-17)

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?»

Jezus mu odpowiedział: «Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił.

A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».