W ramach IV Pikniku Świętojańskiego w Zamieściu dzieci, młodzież i osoby dorosłe wzięły udział w krajowym treningu pierwszej pomocy. Uczestnicy tego wydarzenia mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim przećwiczyć podstawowe czynności ratownicze pod okiem strażaków -ratowników z OSP Tymbark, Podłopień i Zawadka oraz MDP w Tymbarku.

Zagadnienia szkoleniowe obejmowały:
️ ocena bezpieczeństwa miejsca zdarzenia,
️ prawidłowe wezwanie pomocy i współpraca z numerem alarmowym 112,
️ ocena przytomności i oddechu poszkodowanego,
️ pozycja boczna ustalona,
️ resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO),
️ wykorzystanie automatycznego defibrylatora AED,
️ tamowanie masywnych krwotoków,
️ podstawowe postępowanie przy urazach i nagłych zachorowaniach,
️ działania podejmowane do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Wiele emocji i wrażeń dostarczył widowiskowy pokaz ratownictwa przy wypadkach komunikacyjnych, przygotowany przez druhów strażaków z Tymbarku, Podłopienia i Zawadki. Dziękujemy druhnom i druhom za pomoc w realizacji tego tak bardzo ważnego elementu szkoleniowego. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy są najważniejszym elementem systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz ochrony przeciwpożarowej.
Robert Nowak
