Warsztaty – stroiki świąteczne

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej w Tymbarku odbyło się następne spotkanie seniorów 50+ z gminy Tymbark. Pomysłodawcami i inicjatorami warsztatów jest: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tymbarku oraz  Biblioteka Publiczna w Tymbarku.

Warsztaty „Jak dawniej przy kądzieli…- tradycja spotkań z rękodziełem w tle” mają na celu wzrost aktywności w życiu kulturalnym wśród osób w wieku 50+, a także są okazją do wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń w nawiązaniu do tradycji, dawnych przekazów, by utrwalić – co pamiętamy z minionych lat na temat rękodzieła, ziołolecznictwa, obrzędów, zwyczajów czy potraw, ciekawych zdarzeń z historii naszej miejscowości. Podczas zajęć pod okiem instruktorki Elżbiety Zając-Zbrożek, W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Panie samodzielnie dekoracje świąteczne. 



zdjęcia: RM

SPOTKANIA Z HISTORIĄ – KOLEKCJA PRYWATNA TYMBARK

BYŁ TAKI CZAS

 Była niedziela 13 grudnia – ostra zima – spory śnieg i mróz. Rano ogłoszono stan wojenny. Pośród przystających przed kościołem  osób słychać  mówione przyciszonym głosem rozmowy. Na zatroskanych twarzach zebranych widać niepewność, a nawet lęk. Na każdej Mszy Świętej ksiądz Świątek modlił się za Ojczyznę. Później wszyscy szybko rozchodzili się do swoich domów. Nie bardzo było wiadomo co się dzieje i co robić. Z niepokojem słuchano radiowych i telewizyjnych reżimowych komunikatów. Po kilku dniach w Wujku strzelano do górników – były ofiary. Takie wiadomości podawała rozgłośnia Wolna Europa – mówiła o aresztowaniach i internowanych. Rozpacz, wściekłość i rozgoryczenie. Wydawało się że już wszystko przepadło, że nie ma na nic nadziei.

A jednak przetrwaliśmy.

Żyjemy w wolnym kraju, w Polsce, za którą w czasie stanu wojennego polała się polska krew.

Pozostała Pamięć … i ten mały drewniany talerzyk.

Ze zbiorów własnych Kolekcji Prywatnej Tymbark 

Pierwsze miejsce w konkursie „Ekologiczny Stroik Bożonarodzeniowy” dla Agaty Rusnak z Piekiełka

Konkurs plastyczny pn. „Ekologiczny Stroik Bożonarodzeniowy” został rozstrzygnięty!

Konkurs polegał na wykonaniu stroików bożonarodzeniowych z użyciem przede wszystkim materiałów naturalnych. 

W kategorii dzieci wieku szkół podstawowych klasy IV-VII oraz gimnazjum II-III  pierwszą nagrodę Komisja Konkursowa powołana przez organizatora czyli Starostwo Powiatowe przyznała  Agacie Rusnak z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku

Na zdjęciu: nagrodzony stroik

informacja i zdjęcie: www.powiat.limanowa.pl

OSP w Piekiełku zwraca się o wzięcie udziału w akcji zbiórki odzieży dla bezdomnych mężczyzn.

OSP w Piekiełku prosi nas wszystkich o włączenie się do prowadzonej przez OSP akcji zbiórki odzieży dla bezdomnych mężczyzn.

Odbędzie się ona w dniach 15 i 16 grudnia br. (w najbliższy piątek i sobotę),  w godzinach od 16.00 do 19.00, na parkingu przy szkole w Piekiełku.

Potrzebne są ubrania nowe lub używane w dobrym stanie, koce, ręczniki, prześcieradła.

Warto „przewietrzyć” szafy, a tym samym wesprzeć potrzebujących – apelują Druhowie.

Dom Dla Bezdomnych Mężczyzn mieści się w Tarnowie przy ul. Prostopadłej 9 i jest prowadzony przez Caritas naszej diecezji

OSP Piekiełko już od 10 lat organizuje pomoc dla tych bezdomnych. Więcej informacji pod nr tel. 696 323 303.

 

Roland po drugiej stronie aparatu!

Dzięki galerii fotografii znajdującej na stronie FB Przedszkola Samorządowego w Tymbarku ze spotkania Rolanda z najmłodszymi adeptami fotografii możemy pokazać jego zdjęcia.

Ale nie jego zdjęcia, jako fotografa (bo to norma), ale  po tej drugiej stronie aparatu!

Dziękujemy i czekamy na dalsze materiały! 

https://www.facebook.com/Przedszkole-Samorz%C4%85dowe-im-Hansa-Christiana-Andersena-w-Tymbarku-

Obóz tymbarskich Strzelców

Młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku w tym uczniowie Zespołu Szkół im. KEN oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej wzięła udział w obozie Przysposobienia Wojskowego (Obrony Cywilnej).
                        W kilkudniowych zajęciach szkoleniowych zrealizowaliśmy zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy, zielonej i czarnej taktyki, zachowań w sytuacjach zagrożenia, musztry oraz ratownictwa – mówi chorąży ZS Stanisław Opach, szef szkolenia wojskowego w tymbarskim Strzelcu, komendant obozu.
                        Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne prowadzono w Internacie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku oraz masywie góry Łopień w Beskidzie Wyspowym przez doświadczoną kadrę tymbarskiego Strzelca :
drużynowego ZS Pawła Mamalę , sekcyjnych ZS Michała Lurańca,  Dawida Grysa i Kamila Smorońskiego oraz strzelca Piotra Domitera.

Robert Nowak