Author: Irena Wilczek Sowa
IV Piknik Świętojański w Zamieściu
W sobotę (20 czerwca) na placu przy budynku Świetlicy w Zamieściu odbył się Piknik Świętojański, zorganizowany z okazji powitania lata. Doskonała pogoda, ciekawy program dla całych rodzin, zgromadziły liczne grono mieszkańców sołectwa, gminy a także gości. Cykliczna inicjatywa nie tylko promuje lokalną kulturę, ale buduje więzi społeczne i wspiera integrację międzypokoleniową.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano wiele atrakcji – dmuchańce, zabawy ruchowe prowadzone przez animatorki, konkursy z nagrodami, malowanie buziek czy bańki mydlane. Sponsorzy zatroszczyli się o lody, watę cukrową i popcorn dla każdego dziecka.
Tradycyjnie rozegrano mecz siatkówki Zamieście kontra OSP Tymbark. Po raz kolejny wygrali gospodarze. Puchar wręczył wójt Paweł Ptaszek z Przewodniczącą Rady Iwoną Toporkiewicz i radnymi: Zbigniewem Hojnorem i Markiem Twarogiem.
Nie zabrakło także przeciągania liny Tymbark kontra Zamieście. Było wiele emocji i zdrowej rywalizacji. W tej dyscyplinie zwyciężyli goście.
Podczas trwania imprezy można było skorzystać z treningu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez strażaków z OSP Tymbark, Podłopień i Zawadka. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Wiele emocji i wrażeń dostarczył widowiskowy pokaz ratownictwa przy wypadkach komunikacyjnych, przygotowany przez druhów OSP.
Dla miłośników motoryzacji Auto Moto Klub Limanowa przygotował pokaz samochodów rajdowych. Najmłodsi uczestnicy mogli usiąść za kierownicą i zobaczyć wnętrza pojazdów.
Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów imprezy był konkurs najpiękniejszych wianków świętojańskich. Tegorocznymi laureatami zostały: Ewa Hojnor, Ewa Kulig z córką i Aneta Wower z dziećmi ze świetlicy. Wszyscy uczestnicy otrzymali od wójta nagrody.
Wieczorem, muzycy orkiestry „Tymbarski Ton” zaprezentowali plenerowy koncert, a uczestnicy biesiadowali przy specjałach kuchni regionalnej i potrawach z grilla.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt Gminy Tymbark, radni i Rada Sołecka z Zamieścia oraz świetlica w Zamieściu. Gospodynie z KGW Zamieście zatroszczyły się o zakąski. Dziękujemy również miejscowym przedsiębiorcom za wsparcie przedsięwzięcia.

Przyroda wokół nas – bobry na rzece Łososinie, Tymbark
wideo: Tomasz Puchała
Krajowy trening pierwszej pomocy
W ramach IV Pikniku Świętojańskiego w Zamieściu dzieci, młodzież i osoby dorosłe wzięły udział w krajowym treningu pierwszej pomocy. Uczestnicy tego wydarzenia mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim przećwiczyć podstawowe czynności ratownicze pod okiem strażaków -ratowników z OSP Tymbark, Podłopień i Zawadka oraz MDP w Tymbarku.

XIV Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej
W niedzielę, 21.czerwca, przy nieczynnej stacji PKP w Dobrej miał miejsce XIV Galicyjski Piknik Kolejowy. Oprócz różnych atrakcji, występów, wspólnego śpiewu, konkursu oo historii kolei, bicia rekordu w śpiewaniu piosenki „Wars wita Was”, przejazdu drezyną, najważniejszym celem było podkreślenie wspólnego działania o zachowanie fragmentu zabytkowej linii kolejowej. Infrastruktura kolejowa w Dobrej pozostała bez zmian, nie została rozebrana, nie jest ona objęta pracami modernizacyjnymi. Jest ona częścią lokalnego dziedzictwa i historii regionu. Organizatorzy pikniku chcieli pokazać, że kolej to nie tylko wspomnienie przeszłości, ale żywy element naszej tożsamości, który warto chronić i przekazać przyszłym pokoleniom.
Wystąpili: Orkiestra OSP Dobra pod batutą Anny Krywoborodenko, zespół folklorystyczny Skrzydlanie ze Skrzydlnej , „Zespół Zośka C-dur” z Tymbarku prowadzony przez Tomasza Sporka.
Były wystąpienia władz samorządowych Gminny Dobra oraz posła Marka Sowy. Na temat 142 letniej historii kolei Transwersalnej mówił redaktor Maciej Kwaśniewski, a o obecnie prowadzonej inwestycji „Budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz” – dyrektor Łukasz Bochniarz.
Całość prowadził, jak zwykle dynamicznie i ciekawie, Stanisław Przybylski.
IWS
IWS







