Krajowy trening pierwszej pomocy

W ramach IV Pikniku Świętojańskiego w Zamieściu  dzieci, młodzież i osoby dorosłe wzięły udział w krajowym treningu pierwszej pomocy. Uczestnicy tego wydarzenia mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim przećwiczyć podstawowe czynności ratownicze pod okiem strażaków -ratowników z OSP Tymbark, Podłopień  i Zawadka oraz MDP w Tymbarku.

Zagadnienia szkoleniowe obejmowały:

✔️ ocena bezpieczeństwa miejsca zdarzenia,

✔️ prawidłowe wezwanie pomocy i współpraca z numerem alarmowym 112,

✔️ ocena przytomności i oddechu poszkodowanego,

✔️ pozycja boczna ustalona,

✔️ resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO),

✔️ wykorzystanie automatycznego defibrylatora AED,

✔️ tamowanie masywnych krwotoków,

✔️ podstawowe postępowanie przy urazach i nagłych zachorowaniach,

✔️ działania podejmowane do czasu przyjazdu służb ratunkowych.

Wiele emocji i wrażeń dostarczył widowiskowy pokaz ratownictwa przy wypadkach komunikacyjnych, przygotowany przez druhów strażaków z Tymbarku, Podłopienia i Zawadki. Dziękujemy druhnom i druhom za pomoc w realizacji tego tak bardzo ważnego elementu szkoleniowego. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy są najważniejszym elementem systemu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz ochrony przeciwpożarowej.

Robert Nowak